Artykuły
 • Twarz
 • Make Up
 • Demakijaż i oczyszczanie
 • Ciało
 • Dłonie i paznokcie
 • Nogi i stopy
 • Do mycia i kąpieli
 • Włosy
 • Opalanie
 • Mężczyzna
 • Dzieci
 • Suplementy
 • Wody i perfumy
 • Zestawy upominkowe
 • Nauka – azymut w wędrówce po kobiece piękno
  Wyprodukowanie kosmetyku – od pomysłu do wdrożenia, od substancji aktywnych po opakowanie z opisem deklaracji – wymaga zaangażowania specjalistów wielu dziedzin – chemików, biologów i mikrobiologów, dermatologów, toksykologów, niekiedy fizyków, statystyków, psychologów itd.

  Anna Frydrych,  Kierownik ds. Bezpieczeństwa i Ewaluacji Produktu Cederroth Polska

  Kosmetologia jest więc dziedziną interdyscyplinarną, spajającą nauki techniczne o różnym profilu. Opierając się na przykładach kosmetyków pielęgnacyjnych i  produktów ochrony przeciwsłonecznej można w prosty sposób pokazać jak dzięki postępowi nauki dokonywał się postęp w kosmetologii – nowych substancjach, nowych formach fizykochemicznych (kosmetycznych), formach opakowaniowych, jak rosła skuteczność kosmetyków i ich bezpieczeństwo,  czy wreszcie jak zmieniał się sposób komunikacji z konsumentem.

  Choć kosmetyków używano od wieków, początki współczesnej kosmetologii sięgają XIX wieku – okresu rozkwitu przemysłu związanego z rozwojem nauk technicznych. Pierwszą emulsję typu „woda w oleju” opatentował dopiero w 1900 roku Isaac Lifstschütz. Wielkimi krokami milowymi w kosmetykach pielęgnacyjnych okazały również prace na witaminami, strukturą skóry (prace na strukturą kolagenu i kwasu hialuronowego prowadzono bardzo intensywnie w okresie międzywojennym), czy nośnikami substancji aktywnych, z których najbardziej znane to liposomy opisane po raz pierwszy w 1965 roku. Ostatnie 30-lecie to przełom w pielęgnacji anti-aging (hydroksykwasy, antyoksydanty, retinol, komórki macierzyste itp.).

  Podobnie przedstawić można historię innych kategorii produktów – do pielęgnacji włosów, Kosmetykow kolorowych czy promieniochronnych. Zwłaszcza ta ostatnia grupa zasługuje na szersze omówienie ze względu na szczególne korzyści dla bezpieczeństwa konsumenta płynące z rozwoju nauki. Choć naturę światła poznano już w XVIII-XIX wieku (same promienie UV odkrywa  Johann Wilhelm Ritter odkrywa w 1889 roku) , a o potencjalnie szkodliwym wpływie promieniowania UV sygnalizowano  już w 1928 roku,  to jednak dopiero lata 70-te przyniosły prawdziwy przełom. W tym okresie wprowadzono pierwsze filtry UV oraz zdefiniowano stosowany do dziś termin SPF (ang. sun protection factor, współczynnik ochrony przeciwsłonecznej dla promieniowania UVB). Ostatnie lata to intensywne prace nad fotostabilnością filtrów, uniwersalną i wiarygodną metodologią oceny skuteczności produktów ochrony przeciwsłonecznej oraz wiele wysiłku ośrodków społecznych i akademickich nad kształtowaniem świadomości konsumenta w zakresie konieczności ochrony przed UV. Dane rynkowe pokazują, że dotychczasowa współpraca przemysłu ze światem nauki przynosi wymierne efekty w ochronie zdrowia konsumenta.

  Współcześnie, śledzenie i prowadzenie własnych badań naukowych, wdrażanie nowych surowców, rozwiązań technologicznych oraz nowych metod analitycznych jest postawą konkurencyjności produktu na rynku, świadectwem odpowiedzialności firmy oraz gwarancją jakości i bezpieczeństwa.  Jest to spójne z prowadzoną obecnie polityką Komisji Europejskiej, która bardzo duży nacisk kładzie na ochronę konsumenta zarówno w kontekście zdrowia jak i uczciwego biznesu.

  Dermika jako marka, od początku istnienia wspiera innowacyjność, starając nie tylko śledzić światowe trendy w kosmetologii,  ale również kreować własne i wdrażać je na rynek polski. Jej misją  jest produkcja wysoce skutecznych, nowoczesnych preparatów charakteryzujących się najwyższą jakością i skutecznością. Kosmetyki powstają w oparciu o najnowszą, światową wiedzę kosmetologiczną, biochemiczną, medyczną i technologiczną, dzięki temu Dermika jest liderem innowacyjności na rynku kosmetycznym, wprowadzając często jako pierwsza w Polsce najnowsze rozwiązania. Dermika jako pierwsza wprowadziła na rynek polski alfa-hydroksykwasy w kosmetyce profesjonalnej, idebenon, peptydy czy komórki macierzyste w kosmetyce anti-aging.

  Wszystkie preparaty Dermiki poddawane są szczegółowym badaniom zarówno wewnętrznym jak i przeprowadzanym przez niezależne laboratoria, często zagraniczne, specjalizujące się w pionierskich metodach badawczych. Receptury nowo wprowadzanych kosmetyków są optymalizowane pod katem skuteczności i bezpieczeństwa. Również jako pierwsza na rynku Dermika rozpoczęła pracę nad optymalizacją skuteczności całych zabiegów profesjonalnych.

  Dzięki temu możemy poszczycić się rekordowymi wynikami działania preparatów, które trafiają do rąk klientek.

  Wszystko po to, aby spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających z nich.

   

  www.dermika.pl

   

  Data dodania: 19.09.2012
  Komentarze:
  marinka:
  nauka i natura to dobre połączenie :)
  marusia79:
  nawet nie myśli się o tym używając czegokolwiek :(
  malarz:
  Wiele czynników się składa na produkcję tych wspaniałych kosmetyków,po przeczytaniu artykułu tak na prawdę to można sobie uświadomić jak to jest wszystko bardzo ważne i pracochłonne.