Artykuły
 • Twarz
 • Make Up
 • Demakijaż i oczyszczanie
 • Ciało
 • Dłonie i paznokcie
 • Nogi i stopy
 • Do mycia i kąpieli
 • Włosy
 • Opalanie
 • Mężczyzna
 • Dzieci
 • Suplementy
 • Wody i perfumy
 • Zestawy upominkowe
 • Wrażliwi na słońce
  Lato w pełni i właściwie każdy stara się uszczknąć trochę słońca dla siebie, aby móc cieszyć się zdrowym, brązowym kolorytem skóry. Oprócz faktu, iż opalenizna zabarwia skórę człowieka, nadaje jej brązowej, brzoskwiniowej lub lekko różowej poświaty, to warto jest zauważyć, że powstaje ona w wyniku reakcji obronnej organizmu.

  Reakcję tę wywołuje nadmiar promieniowania ultrafioletowego. W dużym uproszczeniu ujmując kolor skóry człowieka zależy od zawartości w niej melaniny, która powstaje w skórze w procesie melanogenezy.

  Opalenizna najszybciej powstaje u osób, które mają ciemną karnację, zaś ludzie o jaśniejszej karnacji  opalają się trochę trudniej. Dzieje się tak dlatego, że u osób o jasnej karnacji melanina jest ukryta w najgłębszej warstwie naskórka. Natomiast osoby o ciemniejszej karnacji mają melaninę niemalże w każdej warstwie naskórka.
  U osób o jasnej karnacji melanina występuje tylko w warstwie podstawnej czyli najgłębiej położonej graniczącej ze skórą właściwą, natomiast osoby o ciemnej karnacji mają melaninę we wszystkich warstwach naskórka, stąd też ciemniejszy kolor ich skóry.

  Co zrobić, gdy trochę za długo ciało będzie eksponowane na promienie słoneczne? Co zrobić, gdy na skórze pojawią się mocne, bolesne zaczerwienienia?

  Oparzenia skóry słońcem nie można lekceważyć, gdyż jest to stan zapalny skóry. Pojawia się on po kilku godzinach od opalania i najczęściej jest najbardziej odczuwalny nocą. Wtedy trudno jest ułożyć się do snu, gdyż kontakt skóry z jakąkolwiek powierzchnią przysparza bólu.

  Do oparzeń skóry dochodzi najczęściej przez brak kontroli nad opalaniem np. jeśli ktoś zaśnie na słońcu lub wykonuje jakieś czynności na słońcu nie zabezpieczając odpowiednio skóry. Nawet pielenie ogródka lub długi spacer w pełnym słońcu mogą przyczynić się do powstania groźnych oparzeń skóry na szczytowych partiach ciała, takich jak ramiona, plecy, czy nos.

  Oparzenie skóry najczęściej objawia się mocnym zaczerwienieniem i ściągnięciem skóry. Skóra jest bardzo nagrzana w dotyku, a dodatkowo boli oraz piecze. W bardzo ciężkich przypadkach dochodzi do powstania pęcherzy.

  Jeśli już dojdzie do oparzenia skóry, to należy ją schłodzić. Najlepiej jest już zrezygnować z pobytu na otwartym słońcu i schować się do jakiegoś budynku. Tam należy wziąć chłodny prysznic i bawełnianymi ściereczkami lub ręcznikiem zrobić sobie chłodny kompres. Gdy skóra trochę się schłodzi, to można ją delikatnie osuszyć. W aptekach oraz dobrych drogeriach dostępne są obecnie preparaty kojące poparzenia skóry, mają one konsystencję żelu, który chłodzi poparzoną skórę. Na oparzoną skórę nie wolno stosować kremów natłuszczających lub innych preparatów zawierających cząsteczki tłuszczu, gdyż zatrzymują one ciepło i mogą przyczynić się do wzmożenia bólu.

  Powyższe porady są elementarnymi krokami jakie można powziąć w przypadku oparzeń skóry na skutek opalania. Niemniej jednak w przypadku groźnych oparzeń, kiedy na skórze pojawiają się bąble, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, gdyż może on przepisać specjalne maści, które przyspieszą gojenie skóry i zapobiegną powstaniu trwałych odbarwień.

  Życzymy rozsądnego opalania!
   

  Komentarze:
  marusia79:
  zawsze miałam dużo piegów; wszelakie wybielanie nie pomagało, aż w końcu zaczęłam się normalnie opalać i... oczywiscie piegów mam jeszcze więcej w lato ale gdy przychodzi jesien - wykonuje róznegorodzaju pillingi i jest ich mniej :)
  justyna_91019:
  Mam jasną karnację i duże problemy z opalaniem się. Zawsze jestem najjaśniejsza gdzie bym nie poszła...